Refakatçi Politikamız

Hastanemiz, refakatçilerin ve hastaların güvenliği ve sağlığı için aşağıdaki politikayı benimsemiştir:

  1. Refakatçi Sayısı: Her hasta, refakatçi olarak en fazla bir kişiyi kabul edebilir. Yoğun bakım üniteleri, yeni doğan yoğun bakım üniteleri ve acil servislerde, refakatçi kabul edilebilirliği ayrıntılı olarak belirlenecektir. Refakatçı hasta odası ve servis koridorlarında yüksek sesle konuşmamalıdır.
  2. Refakatçi Saatleri: Refakat saatleri, her kattaki hemşire istasyonunda ve web sitemizde yayınlanmaktadır. Refakat saatleri haricinde, sadece acil durumlarda refakatçiler kabul edilebilir.
  3. Yaş Sınırı: 12 yaşından küçük refakatçilerin, refakat saatleri dışında hastaneye girmeleri kesinlikle yasaktır.
  4. Sağlık ve Hijyen: Tüm refakatçiler, hastane ziyaretinden önce ellerini en az 20 saniye boyunca sabunlu suyla yıkamak veya el dezenfektanı kullanmak zorundadır. Ayrıca, ateşi, öksürüğü veya diğer solunum semptomları olan refakatçilerin hastaneye girmelerine izin verilmez.
  5. Refakatçi Kaydı: Refakatçiler, hastane ziyareti sırasında kaydolmak zorundadır. Bu kayıtta refakatçinin adı, soyadı, telefon numarası, hastayla ilişkisi ve refakat nedeni yer alır.
  6. Yemek ve İçecek: Refakatçiler, hastane ziyareti sırasında yiyecek ve içecek getirebilirler ancak hasta için özel diyet gereksinimleri varsa, bunu hemşirelere bildirmeleri gerekmektedir.
  7. İzlenebilirlik: Tüm refakatçiler, hastane girişindeki güvenlik personeli tarafından kaydedilecek ve refakat saatleri boyunca hastanenin farklı bölümlerine izin verilecektir.
  8. İletişim: Refakat sırasında hastaların sağlık durumu hakkında herhangi bir bilgi paylaşımı yapılmaz. Bu tür bilgiler, hasta ve hasta yakınları tarafından hekimlerle özel olarak paylaşılmalıdır.
  9. Acil Durum Prosedürleri: Hastanemiz, olası bir acil durumda refakatçilerin güvenliğini sağlamak için acil durum prosedürleri belirlemiştir. Bu prosedürler, refakatçilere bildirilecektir.