Acil Servis Nedir?

Acil servis, hastanelerin ve diğer sağlık kuruluşlarının acil tıbbi yardım gerektiren hastalara hizmet vermek amacıyla kurulan bir sağlık birimidir. Acil servisler, hastanın şikayetine ve sağlık durumunun aciliyetine göre kendi içinde çeşitli birimlere ayrılarak faaliyet göstermektedir. Acil servislerdeki yoğunluğun artmasının ardından bu birim, 3 gruba ayrılarak hizmet vermeye başlamıştır. Bu gruplar hastanın taşıdığı belirtilere göre sınıflandırılmakta olup şu şekilde sınıflandırılmaktadır:

Kırmızı alan: Bu grup, öncelikli acil hastaları ilgilendirmektedir. Kırmızı alan birimi, hayati tehlike taşıyan ağır yaralanma ya da ağır hastalık geçirme durumları ile ilgilenmektedir. Kırmızı alana dahil edilen hastalar en acil durumu gerektiren sınıfta yer almaktadır. Kalp krizi belirtileri, ciddi solunum sorunu, kesici-delici alet yaralanmaları ve çoklu travma gibi sorunları olan kişilere yapılacak olan tıbbi müdahaleler, kırmızı alan biriminde gerçekleştirilmektedir. Ayrıca ambulansla acil servise getirilen hastalar da bu gruba dahil edilmektedir.

Sarı alan: Kişinin geçirdiği bir kaza, travma vb. sonucunda vücudunda kalıcı hasar oluşma riski olan hastalıklara sahip olması durumunda yapılacak tıbbi müdahale için sarı alan birimi hizmet vermektedir. Sarı alana yönlendirilen hastalar, müdahaleden önce bir süre bekleyebilmektedir. 

Yeşil alan: Hafif yaralanma ve hastalık durumlarında yeşil alan birimi hizmet vermektedir. Yeşil alandaki hastaların sağlık durumu, sarı ve kırmızı alandaki hastalara göre daha az aciliyet barındırmaktadır. Bu sebeple, bu gruptaki hastalar özellikle kalabalık hastanelerde uzun süre bekleyebilmektedir.

Hastaların triyaj (acil servislerde tıbbi müdahale önceliklerini belirleme sistemi) işlemi gerçekleştirildikten sonra yukarıda açıklaması yapılan ilgili birimde müdahalesinin yapılması gerekmektedir. 

1

Uzm. Dr. Mehmet Şahin Mutlu

Acil Servis
Randevu Oluştur UZM. DR....
tn_x4LGDk

Uzm. Dr. Metin Çiçek

Acil Servis
Randevu Oluştur C V Turk...
tn_4v6j3H

Uzm. Dr. Okay Demirkan

Acil Servis
Randevu Oluştur Uzm. Dr....
1 (1)

Uzm. Dr. Sultan Erdil Ülgen

Acil Servis
Randevu Oluştur Uzm. Dr....
tn_x4LGDk

Uzm. Dr. Altuğ Hasanbaşoğlu

Acil Servis
Randevu Oluştur C V Turk...
tn_RiHDce

Uzm. Dr. Tayfun Aydın

Acil Servis
Randevu Oluştur UZM. DR....

Makaleler

ELEKTROLİT ANORMALLİKLERİ

Acil Serviste sıvı elektrolit bozukluklarına yaklaşım Hücre içi katyonu K:150, Mg:40 mEq/L; Hücre içi anyonu P:120 mEq/L Hücre dışı katyonu N...
Devamını Oku

Acil Servisler

Acil servisler trajik olayların yanında komik hadiselerin de sıkça yaşandığı dinamik yerlerdir. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirmemi takiben, 1999-2004 yıllar...
Devamını Oku