İÇ HASTALIKLARI NEDİR?

15 yaş üstü hastaların iç organlarındaki sorunları teşhis ve tedavi eden bölüm olan Dahiliye (İç Hastalıkları), hastalıkların erken teşhisinin yanı sıra hastalıkların nasıl önlenebileceği konusunda da önemli çalışmalar yapmaktadır. Koruyucu hekimlik çalışmaları, olası şikayetlere karşı hastayı bilinçlendirme, mevcut hastalıkların tedavi sürecinde yaşanacak aşamalar ve gerekirse farklı birimlere yönlendirme gibi işlevleri vardır.

Hastayı objektif değerlendirmek ve tedavi etmek İç Hastalıkları bölümünün temel prensibidir. İç Hastalıkları Bölümü, diyabet, tansiyon, karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları, kan hastalıkları, sindirim sistemi (gastrit, ülser, fonksiyonel bağırsak bozuklukları- ishal-kabızlık gibi) problemleri, kansızlık, vitamin ve mineral eksikliğine bağlı hastalıklar, osteoporoz, enfeksiyon hastalıkları, solunum sistemi rahatsızlıkları, hormon hastalıkları ve obezite gibi problemlerde ilk olarak başvurulan bölümdür. Bununla birlikte geriatri (ileri yaş sağlığı) tanısı konulamayan hastalıklar ve kronik hastalıklarda beslenme ile ilgilenen klinik nütrisyon da İç hastalıkları uzmanı alanına girmektedir.

Ayrıntılı fizik muayene ve hasta öyküsü doğrultusunda gerekli tahlil, tetkik ve incelemeler yapılarak gerekli değerlendirmeler ve bütüncül yaklaşımlar sayesinde hasta için en uygun tedavi planı çizilmektedir.

İç Hastalıkları uzmanı tanısı konulan hastayı, cerrahi tedavinin gerektiği durumlarda ilgili cerrahi branşlara yönlendirmektedir. Dahiliye doktoru, hastaların durumuna, genel sağlık ve sağlık hedeflerine göre testler verir.

tn_TNOmFe

Prof. Dr. Hamide Kart Köseoğlu

İç Hastalıkları (Dahiliye)
Randevu Oluştur C V Turk...

Makaleler

İltihaplı Romatizma ve Tedavi Yöntemleri

  https://www.youtube.com/watch?v=YXf9WjHoi4w&ab_channel=TOBBET%C3%9CHastanesi İltihaplı Romatizma ve Tedavi Yöntemleri...
Devamını Oku